Sezonun ilk Fair Play / Adil Oyun Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Fair Play’i teşvik etmek ve ödüllendirmek amacıyla başlatılan sezonun ilk Fair Play/Adil Oyun Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi. 

 

TFF Hasan Doğan Milli Takım Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlenen ödül törenine TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, yönetim kurulu üyeleri, A Milli Futbol Takımı oyuncuları ve teknik heyeti, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen, HangiKredi Ümraniyespor Başkanı Tarık Aksar, Galatasaray İkinci Başkanı Metin Öztürk, Başakşehir Asbaşkanı Ömer Faruk Ayvacı, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ketenci, Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Kayserispor Teknik Direktörü Çağdaş Atan, Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ve davetliler katıldı. 

 

Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu tarafından Takım, Futbolcu, Teknik Direktör, Başkan/Yönetici ve Taraftar olmak üzere 5 kategoride belirlenen sezonun ilk Fair Play / Adil Oyun Ödülleri, Ağustos ve Eylül ayında oynanan maçları kapsıyor. 

 

 “Bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor, terörü lanetliyorum

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşları anarak konuşmasına başlayan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor, terörü lanetliyorum. Acımız büyük. Millet olarak birlik ve beraberliğimize kasteden bu saldırılardan her zaman daha büyük birlik olarak çıkmayı başardık. Türk Futbol Ailesi olarak bir araya geldiğimiz bugünde de milli birlik ve beraberliğimize kasteden hainlere en güçlü cevaplardan birini veriyoruz. Dün olayı öğrendikten hemen sonra Türkiye Futbol Federasyonumuzun iletişim araçlarından hain saldırıyı kınayan, kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileyen mesajlarımızı yayınladık. Ardından saldırıdan birkaç saat sonra oynanması gereken Beşiktaş – Fraport TAV Antalyaspor maçını devletimizin yetkilileri ve kulüplerimiz ile görüşerek ileri bir tarihe erteledik" dedi.  

 

“Futbol ailesinin mesajını daha yüksek sesle dile getirmek için bir araya geldik"

Futbol ailesinin mesajını daha yüksek sesle dile getirmek için bir araya geldiklerini ifade eden Büyükekşi şöyle konuştu:

 

"Sporun her dalında olduğu gibi futbolda da oynanan karşılaşmada ortaya konan mücadeleyi, golleri, asistleri, galibiyetleri ve mağlubiyetleri anlamlı kılan en önemli unsur Fair Play'dir. Amatöründen profesyoneline, en üst liginden en alt ligine, tüm futbol kulüplerinin başkanları, yöneticileri, teknik adamları, futbolcuları ve hatta taraftarlara düşen görev, hayatın her alanında olduğu gibi takımları için sporu güzelleştiren evrensel kavram olan Fair Play / Adil Oyun çerçevesinde oyunun kurallarına ve karşı takıma saygı çerçevesinde hareket etmeleridir. Dünyanın en büyük endüstrilerinden biri haline gelen futbolda, yönetici, teknik direktör ve futbolcuların, başta çocuklar ve gençler olmak üzere takipçileri olan milyonlarca insan için rol model olduklarını unutmamaları gerekiyor. Özellikle çocuklarımızın birlikte büyüyecekleri sağlam değerlere sahip olmaları gerekmektedir. Futbol bir takım sporu olarak disiplin, saygı, takım ruhu ve Fair-Play'in oyunda ve hayatta ne kadar gerekli olduğunu anlamalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda futbolun tüm paydaşlarının hem saha içinde hem de saha dışında çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olacak davranış ve söylemler sergilemeleri çok önem taşımaktadır.” 

 

“Kötüden örnek olmaz. Federasyon olarak iyiyi ödüllendirerek, doğru rol modeller vermek istiyoruz”

Çağdaş bir futbol kültürü yaratmak için hoşgörü, barış ve kardeşliğin futbolun en önemli değerleri olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen TFF Başkanı, “Fair Play'in hem futbolumuzu geliştirmede ve güzelleştirmede hem de futbolumuzun marka değerini artırmada çok önemli bir yer tuttuğunu düşünen bir federasyon olarak, ligimizin bu prensiplere uygun hareket eden isimlerini ödüllendirmek ve futbolseverlere rol model olarak sunmayı amaç edindik. Kötüden örnek olmaz. Federasyon olarak iyiyi örnek vererek, iyiyi överek, kamuoyuna, futbol ailesine, özellikle çocuklarımız ve gençlerimize doğru rol modeller vermek istiyoruz. Futbol sahalarındaki güzel hareketlerin kamuoyunda konuşulması ve Fair Play'in yaygınlaşması amacıyla birbirinden değerli isimlerden oluşturduğumuz Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, belirli aralıklarla önemli kriterlere göre 5 kategoride Süper Lig'in Fair Play / Adil Oyun ödülüne layık olan isimlerini belirlemeye başladı. Kurulumuzun değerli üyeleri Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Ali Erten, Banu Yelkovan ve Berrin Altınöz'e de Türk futboluna bu önemli katkıları için huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.   

 

“Maçın hemen ardından hakemle ilgili konuşma kültürünü artık değiştirmemiz gerekiyor”

Federasyon olarak göreve geldikleri günden bu yana aldıkları tüm kararlarda adalet mekanizmasını öne çıkarmaya çalıştıklarının altını çizen Mehmet Büyükekşi, “Bu ödüllerde de Adil Oyun ve adaleti öne çıkararak; en centilmen futbolcu, en centilmen teknik direktör, en centilmen yönetici, en centilmen takım ve en centilmen taraftarı ödüllendirmek, Türk futbol ailesine örnek olmalarını sağlamak. Tabi ki Adil Oyunu ön planda tutarken, oyunu eşitlik ve adaletin dışına çıkartan, futbolu çirkinleştiren kötü örnekleri de artık konuşmamız ve engellememiz gerekiyor. Oyunu yavaşlatmak için sakatlığı olmadığı halde yerde yatan; rakip takımda oynayan meslektaşının haksız yere kart görmesi için hakemi aldatmaya çalışan; birbirine ve hakeme kötü söz ve söylemlerde bulunan tüm futbol paydaşlarını bir kez daha Fair Play’e yani Adil Oyuna davet ediyorum.  Türk futbolunun imaj ve değerine zarar veren başka bir konu da maç sonunda yapılan açıklamalar. Futbolcular, teknik direktörler, kulüp başkanı ve yöneticilerin maçın hemen ardından hakemle ilgili konuşma kültürünü artık değiştirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

 “Futbol ailesini Fair Play’a teşvik etmek istiyoruz”

Ligimizin ilk 8 haftasının değerlendirmesi sonucunda ise sezonun ilk Fair Play / Adil Oyun ödüllerinin kazananları belli oldu. Biz de federasyon olarak ödül kazanan isimleri hem manevi hem de maddi yönden ödüllendirerek, futbol ailesinin futbolcularını, teknik direktörlerini, kulüplerini, kulüp başkanlarını, taraftarlarını Fair Play’a teşvik etmek istiyoruz. Sahada rekabetin Fair Play ruhu ile gelişerek futbolumuzda kalitenin, marka değerinin artmasını diliyorum.” dedi.

 

“Gelecek haftalarda aday sayısının artması en büyük temennim”

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

Gelecek haftalar için temennim ise ödüller için aday sayısının artması ve kurulumuzun aday çokluğu nedeniyle hangi isme ödül vereceğini seçmekte zorlanmasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygıyla selamlıyor, tekrar ve altını çizerek dün İstanbul’da yaşadığımız hain terör saldırısını kınıyor, terörü lanetliyor, kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.” 

 

Tamer Yılmaz: “Fair Play ruhu her ne pahasına olursa olsun kazanmayı reddeder”

TFF Fair Play ve Sorumluluk Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tamer Yılmaz da konuşmasına, Albert Camus’un ‘Futbol sadece bir oyun değil yaşam biçimidir’ sözüyle başlayarak, “Fair Play ise adil ve dürüst oyundur. Önce kendinize adil olmanız gerekir sonra dolayısıyla diğerlerine; yani rakibine yani takım arkadaşına, hakemlere, izleyicilere ve tabi ki en çokta kamuoyu için dürüst ve adil olmanız gerekir. Saygıya dayanan bir hayat görüşüdür Fair Play. Futbolla başlar, sporla ve toplumun tüm kesimlerine yayılır. Bu görüş, yani Fair Play ruhu her ne pahasına olursa olsun kazanmayı her ne pahasına olursa olsun başarılı olmayı reddeder. Bu kavram sadece sporcular için değil, yöneticiler, hakemler, taraftarlar, teknik direktörler ve tabi ki medya kuruluşları için de geçerlidir. TFF Fair Play kurulumuz değerli mesai arkadaşlarımız çok ince eleyip, sık dokuyarak üzerlerine yüklenen sorumluluğun bilincinde, ölçülebilir, gözlenebilir ve tabi ki vicdanen hissedilebilir birtakım kurallıkları öncelikle koydu. Sonra bu kurallara göre en çentilmen yani en sportmen yani Fair Play’e uygun davranan futbol takımını, teknik direktörü, futbolcuyu, kulüp başkanını veya yöneticisini ve taraftarını belirledi. Ve bunu her ay yapmaya devam edecek.” İfadelerini kullandı.

 

Ödülleri TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi verdi

 

Törende ödül sahiplerine ödülleri TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından verildi. Trabzonspor ve A Milli Takımımızın futbolcusu Uğurcan Çakır’a ayın futbolcusu, Yukatel Kayserispor Teknik Direktörü Çağdaş Atan’a ayın teknik direktörü ve Arabam.com Konyaspor Kulübü Başkanı Fatih Özgökçe’e ayın başkanı ödülü verildi.  Ayın takımı seçilen Demir Grup Sivasspor’un ödülünü kulüp başkanı Mecnun Otyakmaz, ayın taraftarı seçilen Medipol Başakşehir Futbol Kulübünün ödülünü Asbaşkan Ömer Faruk Ayvacı aldı. 

 

Uğurcan Çakır: “Mutlu ve gururluyum”

Süper Lig'de Adana Demirspor maçı öncesinde Adana ekibinin eski emektar futbolcularından Hasan Sınmaz'ın elini öperek ödülü almaya hak kazanan milli kaleci Uğurcan Çakır, "Milletimizin başı sağ olsun. Çok üzgünüz. Böyle anlarda konuşmak zor oluyor. Biz kazanmak için oynuyoruz ama bizi biz yapan değerli unutmamalıyız. Bu ödülü aldığım için mutlu ve gururluyum. Çocuğuma bırakabileceğim önemli bir ödül olacak" diye konuştu.

 

Ahmet Ağaoğlu: “Dünya yıldızı olabilirsiniz ama bir atlet olmak için fazlasına ihtiyacınız var

Saygının her şeyin önünde geldiğini belirten Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Benim her zaman ön plana çıkartmak istediğim bir şey var. Rakibe, sahaya, oyuncuya, taraftara saygı. Her şeyin ötesinde bir sporcu kendisine saygılı olursa hangi branş olursa olsun seyredilebilir hale geliyor. Dünya yıldızı olabilirsiniz ama bir atlet olmak için fazlasına ihtiyacınız var. Mustafa Kemal Atatürk'ün de gibi 'Sporcunun; zeki, çevik ve ahlaklısı.' Aslında buraya hepimiz giriyoruz. Ben Uğurcan'ı kutluyorum. Biz beraber büyüdük. Ben geldiğimde kendisi 3'üncü kaleciydi. Örnek bir sporcuydu. Bu anlamlı ödül törenini düzenlediği için TFF başkanına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

 

Çağdaş Atan: “Bu ödülü aldıktan sonra hakemler hakkında hiç konuşmayacağız”

İstiklal Caddesi'nde yaşanan saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Çağdaş Atan, "Çok üzgünüm. Milletimize baş sağlığı diliyorum. Burada olmak çok özel. Futbol güzel bir oyun. Ben de çok seviyorum. Biz antrenörler de bu oyunun bir parçasıyız. Bizim üstümüze düşen oyunu geliştirmek. Amacımız sadece futbol konuşmak, geliştirmek. Bu doğrultuda da Türk futbolunun gelişmesine bir nebze katkımız olursa ne mutlu bize. Bundan sonra da böyle devam edeceğiz. Çok fazla hakemlerle ilgili konuşan bir teknik direktör değilim. Bu sene sadece bir maçtan sonra konuştum. Bu ödülü aldıktan sonra hakemler hakkında hiç konuşmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Stefan Kuntz: “Ülkem adına herkese baş sağlığı diliyorum”

Çağdaş Atan'a ödülünü veren A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, "Öncelikle dünkü olaylarla ilgili telefonlar aldık. Yakınlarımız bu konuda çok üzgün olduklarını söylediler. Ülkem adına herkese bağ sağlığı diliyorum. Türkçe öğreniyorum. Çağdaş ismini merak etmiştim. Böyle bir durumun Çağdaş hoca tarafından olması çok güzel. Çağdaş hocanın hal ve hareketleri uluslararası seviyede. Onun bu ödülü alması Türk futbolu ve onun için önemli bir konu" dedi.

 

Mecnun Otyakmaz: “Sivasspor adına terörü lanetlediğimizi haykırmak istiyoruz”

Sivas'a gelen herkese misafirperverlik yaptıklarını söyleyen Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, "Sivasspor adına terörü lanetlediğimizi haykırmak istiyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Sivas, futbol adına güzel bir şehir. Sivas'a gelen herkese misafirperverlik gösteriyoruz. Bunun da takdir edilmesi bizi son derece mutlu etti" diye konuştu.

 

Rıza Çalımbay: “Futbolun içindeki herkesin birbirine saygı duyması gerekiyor”

Ülke olarak dün kötü bir gün geçirdiğimizi ifade eden Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, "Hepimizin başı sağ olsun. Kötü bir gündü. Federasyon başkanımızı kutluyorum. Bizler teknik direktörler olarak çok sıkıntılar yaşayarak işimizi yapıyoruz. Bazen iyi gidiyor. Bazen kötü giderken tepkiler alıyoruz. Futbolun içindeki herkesin birbirine saygı duyması gerekiyor. Bazen istemediğimiz şeyler oluyor ama iyi sonuçlandırmamız gerekiyor. Saygımızı yitirmememiz gerekiyor. Biz mütevazı bir takımız. 3 sene üst üste Avrupa'ya gittik. Lider olarak gurubu tamamladık. Bunun sonunu daha iyi getireceğiz. Biz Avrupa'da maçlarımızı mili maç oynuyor gibi oynuyoruz" şeklinde konuştu.

 

Ziya Erdal: “Ödül için herkese teşekkürler” 

Ödül için teşekkürlerini ileten Sivasspor Kaptanı Ziya Erdal, şöyle konuştu:

"Dünkü olay ülkemizi yasa boğdu. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum, yaralılara Allah şifa versin. Ödül için herkese teşekkür ediyorum."

Fatih Özgökçen: “Böyle ödüllerle verilen görevi daha iyi yapma gayreti içinde oluyoruz”

Türk futbolunu güzelleştirmek için çaba sarf ettiklerini belirten Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen, şu ifadeleri kullandı:

"Dün elim bir hadise yaşadık. Üzüntülerimizi iletmek istiyorum. Böyle ödüllerle verilen görevi daha iyi yapma gayreti içinde oluyoruz. Bu işi güzelleştirmek için çaba sarf ediyoruz. Sadece futbolun güzelliğini sahaya yansıtmamız gerekiyor. Herkese teşekkür ediyorum."

Ömer Faruk Ayvacı: “Umarım büyük takımlarımızın taraftarlarına da örnek oluruz”

Ödüle layık görüldükleri için teşekkürlerini ileten Başakşehir Asbaşkanı Ömer Faruk Ayvacı, "Milletimizin başı sağ olsun. Taraftarımızın sayısı az olsa da bu ödüle layık görüldüğümüz için teşekkür ediyorum. Umarım büyük takımlarımızın taraftarlarına da örnek oluruz" diye konuştu.

 

Sezonun ilk Fair Play/Adil Oyun Ödülleri’ni kazananları şöyle; 

Fair Play/Adil Oyun Takım Ödülü: Demir Grup Sivasspor

Fair Play/Adil Oyun Teknik Direktör Ödülü: Çağdaş Atan (Yukatel Kayserispor)

Fair Play/Adil Oyun Futbolcu Ödülü: Uğurcan Çakır (Trabzonspor)

Fair Play/Adil Oyun Başkan/Yönetici Ödülü: Fatih Özgökçen (Arabam.com Konyaspor)

Fair Play/Adil Oyun Taraftar Ödülü: Medipol Başakşehir FK 

 

Kazananlara plaket ve teşvik ödülleri 

Türkiye Futbol Federasyonu, sporun vazgeçilmez değeri Fair Play ruhunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen ödülleri kazananları maddi ve manevi olarak da ödüllendirdi. Ödül alanlara gövdesi gümüş ve üst bölümünde altın kaplama topun yer aldığı ve üzerinde Gazi Mustafa Atatürk’ün "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim" sözünün yer aldığı plaket verildi. Ayın futbolcusu ve teknik direktörü 50’şer bin, ayın takımı ve taraftarı ödülünü alan kulüpler de 100’er bin lira teşvik ödülü aldı. 

 

Ödül sahiplerini Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu belirledi

Ayda bir 5 kategoride Fair Play/Adil Oyun ödülü veren Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, TFF Yönetim Kurulu tarafından geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda oluşturuldu. Çalışmalarına başlayan ve başkanlığını Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın yaptığı kurulda, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Ali Erten, Banu Yelkovan ve Berrin Altınöz gibi değerli akademisyenler, spor yazarları ve yöneticiler yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı