Türk-Çin Kültür Derneği, “Kolay Çince Öğrenme” Kursu ve Çin kültürünü Tanıtım Etkinlikleri Düzenledi.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun desteği ile Türk Çin Kültür Derneği ve Üsküdar Üniversitesi işbirliği ile bir hafta süren “Kolay Çince” eğitimi ve Çin kültür programı düzenlendi. Programın son gününde üniversite öğrencilerine Çin çayı ikram edildi. Ayrıca Çin kaligrafisi gösterisi yapıldı. Derneğin Çince öğretmeni Man Yuan tarafından yapılan Çin kaligrafisi gösterisinden sonra üniversite öğrencilerinin isimleri Çince olarak yazılarak öğrencilere hediye edildi.

 

Programa İlgi Yoğundu; 
düzenlenen etkinliğe üniversite öğrencilerinin ilgisi büyük oldu. Öğrenciler isimlerinin Çince’sini yazdırarak fotoğraf çektirdiler. Ayrıca birçok öğrencinin ilk kez tattığı Çin çayını çok beğendiklerini belirttiler. Çin çayı seremonisini de ilgi ile takip eden öğrenciler seremoniyi videoya çektiler. 

 

Neden Çince Öğrenmeliyiz Semineri Düzenlendi; 
Programın başında Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı tarafından bir seminer düzenlendi. Seminerde Karslı, Çince öğrenmenin çok önemli olduğunu ifade etti. Özellikle iş dünyasında öne çıkmak için Çince öğrenmenin büyük bir avantaj olduğunu da belirten Karslı, Kuşak ve Yol projesinin bu ihtiyacı çok daha artıracağını söyledi. Bu nedenle daha çok sayıda Çince bilen Türk’e ihtiyaç duyulmakta olduğunu dile getiren Karslı, HSK (Çince seviye sınavı) ile Çin’de burslu üniversite eğitimi alma fırsatının da olduğunu belirtti.

 

Kolay Çince Eğitimi Düzenlendi:

Eğitimlerin başlangıcında Çince kitapları, Çince karakter defteri gibi eğitim kaynakları verildi. Eğitimler boyunca öğrenciler Çince ile ilgili sunum ve videolar da izlediler. Eğitimlerde yüksek başarı gösteren öğrencilere ise Dernek tarafından hazırlanan Çin kültürel ürünleri hediye edildi. Eğitime katılan öğrencilere “Katılım Sertifikaları” dağıtıldı.
 

Öğrencilerden Teşekkür;

Kolay Çince Eğitimi ile Çince’yi yakından tanıma şansı olan öğrenciler, Çince’nin sanılanın aksine zor bir dil olmadığını ifade ettiler. Çince tanıtımı amacıyla düzenlenen eğitim sayesinde öğrenciler uzun zamandır Çince öğrenmeyi düşündüklerini ancak böyle bir imkanı ilk defa yakaladıklarını söylediler. Bu imkanı oluşturduğu için Türk Çin Kültür Derneği’ne ve Üsküdar Üniversitesine teşekkür ettiler.

 

Çince Öğretmeni Man Yuan: 
Öğrencilerin Çince’ye çok ilgi gösterdiklerini ve derslerde başarılı olduklarını ifade etti. Man Yuan ayrıca, Çin kaligrafisine ilginin de oldukça fazla olduğunu bu nedenle plananandan çok daha uzun sürdüğünü söyledi. Öğrencilerin bu ilgisinden çok mutlu olduğunu ve Türklerin Çin kültürüne gösterdikleri bu ilginin artarak devam etmesini umduğunu ifade etti. Man ayrıca, daha çok üniversitede bu etkinlikleri yapmak istediklerini belirtti.

 

Man Yuan tarafından yazılan “ Türk Çin Dostluğu Sonsuza Kadar Yaşayacak.” Anlamına gelen bir kaligrafi eseri üniversiteye hediye edildi.  

 

Huan Ying: 
Çin çayı seremonisi yapmak benim için oldukça eğlenceli bir deneyim oldu, dedi. Öğrencilerin ve okulun öğretim üyelerinin gösterdiği bu ilgilinin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Huan ayrıca, etkinlik sayesinde yeni arkadaşlar edindiğini ve Çin kültürünü aktarabileceğim imkanların arttı, bu nedenle çok mutlu olduğunu belirtti. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı