İzmir Kısa Film Festivali Başlıyor

Sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği İzmir Kısa Film Festivali 14 Kasım Pazartesi günü başlıyor. Bu yıl 23.kez düzenlenen festival, özel seçkilerle beraber 300’ün üzerinde filmi ücretsiz olarak seyirciyle buluştururken; atölye çalışmaları ve söyleşilerle festival boyunca sinemaya dair etkinliklere ev sahipliği yapacak. Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Fransız Kültür Merkezi ve Migros’un desteklediği festival yine dopdolu. Ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışacak olan filmler, yönetmen Ömer Faruk Sorak başkanlığında değerlendirilecek. Altın Kedi Ödülleri ise, 19 Kasım Cumartesi günü yapılacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

 

‘FESTİVALDE ÖZEL FİLM SEÇKİLERİ’

Film gösterimleri, ana gösterim salonu Fransız Kültür Merkezi olmak üzere, Tarık Akan Gençlik Merkezi, Mavibahçe AVM, Karaca Sineması ve festivalin online izleme platformunda ücretsiz olarak gerçekleşecek. Ayrıca Alman Kültür Merkezi katkılarıyla ShortExport kısa filmler, Romanya Kültür Merkezi Kısa film seçkisi sinemaseverlerle buluşacak. Türkiye ve dünya sinemasının örnekleri, gösterim programında panorama bölümünde yer alıyor.

 

‘İZMİR FİLM WORKS’

Jüri Başkanı Ömer Faruk Sorak, jüri üyeleri Ümmü Burhan, Saadet Işıl Aksoy, Zeynep Santıroğlu Sutherland söyleşi etkinlikleriyle İzmirli sevenleriyle bir araya gelecek. Ayrıca 17-9 Kasım tarihlerinde İzq Girişimcilik Merkezi’nde düzenlenecek olan İzmir Film Works ile sürdürülebilir film yapımı atölyeleri ve 3 kategoride proje sunum yarışması gerçekleştirilecek. Filmli kameralar ile öğrencilerin süper8 formatı ile tanışmalarını sağlayacak eğitim ile İzmir’de sinema eğitimi veren üniversitelerden oluşan öğrenci grupları Tarihi Havagazı Gençlik Yerleşkesi’nde çok eğlenceli bir film yapım eğitimi alacak.

 

‘SİNEMA MEKAN SERGİSİ’

İzmir'de yaşayan diorama sanatçısı Şimal Gürkan ve İzmir Kısa Film Festivali işbirliğinde hazırlanan ''Sinema ve Mekân'' konulu diorama sergisi 14-20 Kasım 2022 tarihlerinde, İzmir Kısa Film Festivali içerisinde gösterime açılacak. Sergi, ikonik film karelerini diorama sanatıyla buluşturarak, hepimizin tanıdığı bildiği sahneleri sinema perdesinden çıkarıp ziyaretçileriyle buluşturacak.

 

‘KISA FİLMLER VİZYONA GİRECEK’

İzmir Kısa Film Festivali’nin Başka Sinema ile gerçekleştirdiği ortaklık ile seçilen 6 kısa film sinema salonlarında vizyona girme şansı bulacak. Bu yolla kısa filmlere ilginin artması ve yurtdışı örneklerinde olduğu gibi sadece festivallerde değil vizyonda da izleyici ile buluşması hedefleniyor. Bir hafta boyunca birçok filmin seyirci ile buluşacağı İzmir Kısa Film Festivali programına festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı