Çocuklar ara tatilde sanatla çevrimiçi buluşuyor

İstanbul Modern’den çevrimiçi ara tatil atölyeleri

 

İstanbul Modern, 14-18 Kasım 2022 ara tatilinde çocuklara yönelik sanat dolu, hem eğlenceli hem de öğretici bir atölye programı hazırladı. Çevrimiçi programa katılan çocuklar, müze uzmanlarıyla buluşup evlerinde sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. 

 

Müze uzmanlarıyla sanat yapıtlarını çözümleyen çocuklar, onlara özel hazırlanan sanat etkinliklerini izlerken kendi sanat çalışmalarını yaratıyor. Atölyelerde her evde kolaylıkla bulunabilen malzemeler kullanılıyor.

 

Ara Tatilde Çocuklara Çevrimiçi Sanat Okulu, farklı kavramlara odaklanan beş atölye çalışması içeriyor. Çocuklar hafta içi her gün düzenlenen bu atölyelerin her birine ayrı ayrı veya bir bütün olarak katılabiliyor. Atölyelerin beşine kayıt yaptıranlara Ara Tatilde Çocuklara Çevrimiçi Sanat Okulu Katılım Belgesi veriliyor.

 

Benim Renklerim

Atölyede çocuklar, sanatçıların çalışmalarında renkleri nasıl kullandıklarına odaklanıyor.  Program, İhsan Cemal Karaburçak’ın “Abstre Peyzaj” ve Neşet Günal’ın “Toprak Adam” adlı sanat çalışmalarının ve sanat tarihinden örneklerin yorumlanmasıyla başlıyor. Çocuklar, tasarlanan etkinlik kartlarına boyaları karıştırarak elde ettikleri renk tonlarını uyguluyor ve oluşturdukları resimlerle kendi renk teorilerini ortaya koyuyorlar.

4-7 yaş grubu için 14 Kasım Pazartesi, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 14 Kasım Pazartesi, 14.00-15.00 

 

Birleşen Nesneler

Atölye çalışması Kuzgun Acar’ın müzenin koleksiyon sergisinde yer alan “İsimsiz” ve :mentalKLINIK’in “Double Cherry” adlı sanat çalışmalarının yorumlanmasıyla başlıyor. Yorumlama etkinliğinin ardından çocuklar, sanat tarihinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek heykel sanatının tarihine dair bilgiler keşfediyor. Programın sanat uygulamasında ise kâğıt havlu ruloları kullanılarak küçük heykeller oluşturuluyor. 

4-7 yaş grubu için 15 Kasım Salı, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 15 Kasım Salı 14.00-15.00 

 

Kakmalı Maskeler

Bu atölye geleneksel üretimlerden yola çıkan modern ve çağdaş sanatçılara odaklanıyor. Çocuklar programa “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisinde yer alan “Birbirimize İyi Bakalım” ve “Günlerden Bir Gün” adlı sanat çalışmalarını inceleyerek başlıyor. Kısa bir sanat tarihi sunumunun ardından, Selma Gürbüz’ün kendine özgü tekniğinden ilham alıp kâğıttan kakmalı maskeler tasarlıyorlar.

4-7 yaş grubu için 16 Kasım Çarşamba, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 16 Kasım Çarşamba, 14.00-15.00 

 

Duvarların Resmi

Atölye çalışması “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisinin sanal turundan gösterimle, bu sergide yer alan Burhan Doğançay’ın “Dikenli Afişler” ve Sarah Morris’in “WTC” adlı sanat çalışmalarının incelenmesiyle başlıyor. Geçmişten bugüne sanatçıların yaşadıkları ya da gezip gördükleri yerleri nasıl resimlediklerine dair kısa bir sanat tarihi sunumu ile devam ediyor. Burhan Doğançay’ın sanat yaşamından ve kolaj tekniğinden ilham alan çocuklar, müze uzmanını izleyerek kağıtlarla şehir duvarlarını anlatan resimler yaparlar.

4-7 yaş grubu için 17 Kasım Perşembe, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 17 Kasım Perşembe, 14.00-15.00 

 

Sanatın İzleri

Atölye çalışması doğa ve sanat ilişkisine odaklanıyor. Çocuklar koleksiyon sergisinde ele alınan Canan Tolon’un “İsimsiz” ve Alper Aydın’ın “Taş Kütüphanesi” adlı sanat çalışmalarını yorumluyor. Program, çocukların kahve lekeleriyle, Canan Tolon’dan ilham alarak bir resim çalışması gerçekleştirmeleri ile tamamlanıyor.

 

4-7 yaş grubu için 18 Kasım Cuma, 11.00-12.00

8-12 yaş grubu için 18 Kasım Cuma, 14.00-15.00 

 

Programlara katılım kontenjanla sınırlıdır. Atölye çalışmaları video konferans sistemi aracılığıyla canlı olarak gerçekleşiyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı