Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan İklim İçin Diyalog Çağrısı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İklim Diplomasisi Haftası kapsamında 14-15 Kasım tarihlerinde Antalya’da iklim konulu paneller, seminerler, gençlik konserleri, söyleşiler ve ağaç dikme gibi çeşitli farkındalık etkinlikleri gerçekleştirecek.

 

İklim Diplomasisi Haftası kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut’un da katılacağı,  moderatörlüğünü gazeteci, iklim aktivisti Serkan Ocak’ın yapacağı gençlik panelinde de gündem iklim değişikliği olacak. 

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İklim Diplomasi Haftası kapsamında Antalya’dan iklim değişikliği konusunda diyalog ve iş birliği çağrısında bulunacak, diplomatik diyaloglarda iklim eylemine öncelik verilmesine dikkat çekecek. Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri aracılığı ile İklim Diplomasisi Haftası kapsamında yurt çapında birçok etkinlik gerçekleştirildi, 14-15 Kasım tarihlerinde ise Antalya’da kapanış etkinlikleri düzenlenecek, gençlerin merkezinde olduğu paneller, konserler ve ağaç dikme etkinlikleri gibi farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecek. 

 

İklim Diplomasisi Haftası, dünyanın dört bir yanındaki Avrupa Birliği Delegasyonları ve Avrupa Birliği’ne üye devletlerin büyükelçilikleri aracılığı ile iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla düzenleniyor, ülkeler arasında iklim diyaloğunu, iş birliğini teşvik ediyor. Bu kapsamda iklim alanında farkındalık çalışmaları, iklim değişikliği konulu paneller, söyleşiler, konferanslar ve ağaç dikimi gibi farkındalık çalışmaları gerçekleştiriliyor. İklim krizi ile doğrudan ilişkili enerji krizi ve mevcut jeopolitik durum nedeniyle bu yıl İklim Diplomasisi Haftası’nın teması ise enerji. 

 

İklim Diplomasisi Önleyici Diplomasi Olarak Hayata Geçiriliyor

Avrupa Birliği, Avrupa Yeşil Mutabakatı, İklim Yasası ve 2030 yılına kadar en az yüzde 55 emisyon azaltımı sağlamaya yönelik politika ve mevzuat önerileri ile 2050 yılına kadar iklim-nötr hale gelmeyi hedefliyor. İklim Diplomasisi, bu hedeflere ulaşmada önleyici diplomasi olarak hayata geçiriliyor. 

 

Gençlik Panelinde Gündem ‘İklim’ Olacak

İklim Diplomasisi haftası kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un katılacağı iklim ve sürdürülebilirlik konulu gençlik paneli düzenlenecek. Birbirinden tecrübeli isimlerin bir araya geleceği,   moderatörlüğünü gazeteci, iklim aktivisti Serkan Ocak’ın yapacağı panelde Antalya Belediye Başkanı Sn. Muhittin Böcek, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ve Serbest Dalışçı UNDP Türkiye Su Altı Yaşam Savunucusu Şahika Encümen konuşmacı olarak yer alacaklar. 

 

Büyükelçi Nezaket Ziyaretleri Gerçekleştirecek

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İklim Diplomasisi Haftası kapsamında Antalya Valisi Sn. Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Sn. Başkanı Muhittin Böcek’e nezaket ziyaretlerinde bulunacak. 

 

Gezegenimiz İçin Ağaç Dikin

Avrupa’da 2022 yılının ‘Avrupa Gençlik Yılı’ ilan etmesi nedeniyle diğer tüm programlarda olduğu gibi İklim Diplomasisi Haftası etkinliklerinin de odağında gençler yer alıyor. Bu kapsamda gazeteci/televizyoncu Aslı Şafak’ın sunumuyla Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un da katılacağı ağaç dikme etkinliği gerçekleştirilecek. Gençler etkinlikte ‘gezegenimiz için ağaç dikin’ mesajı verecek. Büyükelçi ve beraberindeki heyet aynı gün rehber eşliğinde Kaleiçi’nde şehir turu yapacak.

 

‘Doğa İçin Çal’ Gençlik Konserinde Buluşalım!

İklim Diplomasisi Haftası kapsamında ‘Doğa İçin Çal’ Gençlik Konseri düzenlenecek. Karaalioğlu Parkındaki gençlik konseri tüm Antalyalıların katılımına açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Haydi, sen de doğanın sesine kulak ver!

 

İklim Diplomasisi Haftası Etkinlik Programı, 14-15 Kasım 22

 14 Kasım 2022 Pazartesi

14:30–15:15 Antalya Valisi Ersin Yazıcı Nezaket Ziyareti 

15:30-16:30 Rehber eşliğinde Kaleiçi ve çevresi şehir turu 

17:30-18.30 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Nezaket Ziyareti 

 

15 Kasım 2022 Salı

Saat: 11:00–12:00 

İklim ve Sürdürülebilirlik Gençlik Paneli 

Moderatör: Serkan Ocak, Gazeteci, İklim Aktivisti 

Konuşmacılar: 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Muhittin Böcek

Dilara Koçak, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti 

Şahika Encümen, Serbest Dalışçı, UNDP Türkiye Su Altı Yaşam Savunucusu

Yer: Akra Barut Hotel-Athena Toplantı Salonu Şirinyalı Mah. Lara Cad. No:24

13:00 – 13:45 Gazeteci/Televizyoncu Aslı Şafak Sunumu ile Ağaç Dikme Etkinliği 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut , Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Muhittin Böcek ve Gençlerin Katılımıyla

Yer: Karaalioğlu Park Kılınçarslan, Park Sk. Muratpaşa

 19:00 – 19:30 ‘Doğa İçin Çal’ Gençlik Konseri 

Yer: Karaalioğlu Park Kılınçarslan, Park Sk. Muratpaşa

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı